Wpływ funduszy europejskich na wzrost świadomości społeczeństwa obywatelskiego na przykładzie gminy Pałecznica

Autor

  • Łukasz Makowski Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu
  • Marcin Gaweł Urząd Gminy Pałecznica

DOI:

https://doi.org/10.29015/cerem.91

Słowa kluczowe:

fundusze europejskie, społeczeństwo obywatelskie, gmina Pałecznica

Abstrakt

W artykule skoncentrowano się na specyfice kształtowania się społeczeństwa obywatelskiego w gminie Pałecznica znajdującej się na obszarze województwa małopolskiego. Rozpatrzono, jak pod wpływem różnych bodźców: religijnych, politycznych, czy ekonomicznych kształtowało się społeczeństwo obywatelskie. Ludzie zrzeszali się i podejmowali wspólne działania pod wpływem strachu, walcząc o wolność, swoje prawa, przekonania, wyznania. Grupy te były nieformalne, tworzone na potrzebę chwili, niejednokrotnie w celu zrealizowania jednorazowych, określonych zadań. 

Nadto celem publikacji jest ukazanie, jak ważnym czynnikiem kształtującym i rozwijającym społeczeństwo obywatelskie są fundusze europejskie. Dostępność funduszy europejskich i możliwość finansowania działań zmierzających do zaspokajania potrzeb społeczeństwa i realizacji inicjatyw oddolnych przyczyniły się do sformalizowania tychże grup, a także do wzrostu świadomości społeczeństwa obywatelskiego. Bazując chociażby na danych Głównego Urzędu Statystycznego oraz prowadzonych w starostwach powiatowych rejestrach organizacji pozarządowych, wskazać można, że w Polsce w latach 2007–2013 nastąpił dwukrotny wzrost liczby formalnych organizacji pozarządowych – było to wynikiem szeregu działań, w tym głównie dostępności do unijnych środków, co potwierdza analiza danych statystycznych, raportów dot. n/n przedmiotu, w tym badania własne opierające się na obserwacji i rozmowie. Doskonałym przykładem rozwijającego się pod wpływem dostępności do funduszy europejskich społeczeństwa obywatelskiego jest gmina Pałecznica, w której obserwuje się trzykrotny przyrost organizacji tworzących trzeci sektor.

Bibliografia

Bernaś B. (red.) (2005), Finanse Unii Europejskiej, Wydawnictwo Akademii Ekonomicznej im. Oskara Langego we Wrocławiu, Warszawa.

Dziubka K. (2000), Społeczeństwo obywatelskie: wybrane aspekty, ewolucja pojęcia. Studia z teorii polityki, Wrocław.

Jankowska M., Sokół A., Wicher A. (2008), Fundusze Unii Europejskiej 2007–2013, CeDeWu, Warszawa.

Kaviraj S., Khilnani S.(2001), Civil Socjety: History adn Possibilities, Cambridge.

Kawecka-Wyrzkowska E. (red.) (2004), Synowiec E., Polska w Unii Europejskiej, Instytut Koniunktur i Cen Handlu Zagranicznego, Warszawa.

Krauz-Mozer B., Borowiec P. (red.) (2006), Czas społeczeństwa obywatelskiego: między teorią a praktyką, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków.

Osiatyński W. (2004), Rzeczpospolita obywateli, Wydawnictwo Rosner i Wspólnicy, Warszawa.

Perkowski M. (red.) (2008), Prawo zarządzania projektami finansowanymi z funduszy europejskich, Oficyna Wolters Kluwer Polska Sp. Z o. o., Warszawa.

Pietrzyk-Reeves D. (2004), Idea społeczeństwa obywatelskiego. Współczesna debata i jej źródła, Wrocław.

Szacki J. (1997), Ani Książe, ani Kupiec: Obywatel, Kraków.

Witkowska M., Wierzbicki A. red. (2005), Społeczeństwo obywatelskie, Oficyna Wydawnicza ASPRA-JR, Warszawa.

Załęski P. S. (2012), Neoliberalizm i społeczeństwo obywatelskie, Wydawnictwo Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Toruń.

Pobrania

Opublikowane

2016-07-23

Numer

Dział

Artykuły