Wizja przyszłości zawodowej młodych ludzi – analiza badań własnych według płci

Autor

  • Agata Strzelczyk Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu, Wydział Finansów i Zarządzania
  • Katarzyna Kulig-Moskwa Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu, Wydział Finansów i Zarządzania

DOI:

https://doi.org/10.29015/cerem.261

Słowa kluczowe:

ścieżka kariery, młodzi ludzie, wizja przyszłości, przyszłość zawodowa

Abstrakt

Wizja przyszłości jest wyrazem strategicznego podejścia do życia zarówno
w odniesieniu do organizacji jak i ludzi. Umiejętność przewidywania i zarządzania sobą
w obszarze zawodowym jest określana planowaniem ścieżki kariery. Celem artykułu jest prezentacja i analiza badań własnych na temat identyfikacja stanu i uwarunkowań planowanych ścieżek kariery ludzi młodych na Dolnym Śląsku z uwzględnieniem płci. Narzędziem badawczym była ankieta internetowa. Pomiar został przeprowadzony przez firmę Ogólnopolski Panel Badawczy Sp. z o.o. za pomocą ogólnopolskiego panelu badawczego Ariadna w czerwcu 2015 roku. Metoda badawcza była reprezentatywna w stosunku do zdefiniowanej populacji, czyli mieszkańców województwa dolnośląskiego w wieku 18-28 lat.

W ankiecie wzięły udział 643 osoby. W badaniach nie stwierdzono istotnych statystycznie różnic w postawach wobec przyszłości zawodowej kobiet i mężczyzn w przedziale wiekowym 18-28.  Kobieca wizja przyszłości zawodowej bardziej związana jest z potrzebą bezpieczeństwa w pracy. Kobiety wykazują też częściej postawy pro-społeczne, częściej podejmują aktywności społeczne. W ocenie własnych kompetencji kobiety lepiej oceniały się w zakresie odporności na stres a umiejętność efektywnej komunikacji była częściej wskazywana przez mężczyzn. Należy wspomnieć iż badania ankietowe mają swoje ograniczenia, ponieważ ukazują mogą odzwierciedlać postawę deklaratywną niż prawdziwą respondentów. Należałoby pogłębić badania opracowując metodykę opartą o jakościowe metody badawcze.

[1] Projekt finansowany z grantu Fundacji Santander Universidades realizowanego w zespole badawczym „Przedsiębiorczość i zarządzanie” WSB we Wrocławiu kierowanego przez prof. dr hab. K. Safina.

Bibliografia

Boni M., Szafraniec K., Arak P. (2011) Młodzi 2011. Kancelaria Premiera.

Cybal-Michalska A. (2013) Młodzież akademicka a kariera zawodowa. Oficyna Wydawnicza Impuls.

Hopper E. Notes on stratification, education and mobility in industrialsocieties. Readings in the Theory of Educational Systems, London: Hutchinson University Library, 1971.

Migracje zarobkowe Polaków (2015) Work Service S.A. Instytut Millward Brown S.A. .

Młodzież 2013 (2013),Centrum Badania Opinii Społecznej.

Pierwsze kroki na rynku pracy. Międzynarodowe badanie studentów i absolwentów, Deloitte (red.), (2013), http://www2.deloitte.com/content/dam/Deloitte/pl/Documents/Reports/pl_Deloitte_PierwszeKrokiNaRynkuPracy_2013_1.pdf [01.12. 2015].

Przedsiębiorczość kobiet w Polsce (2011), Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Warszawa.

Szymański M. (2015) Ścieżki kariery studentów socjologii UAM. Promotor.

Tarnawa A., Węcławska D., Zbierowski P., Bratnicki, M. (2013) Global Entrepreneurship Monitor Report− Poland 2012.

Opublikowane

2016-10-15