Prognozowanie liczby wybranych szkód ubezpieczeniowych w Polsce

Autor

  • Jarosław Krajewski Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu

DOI:

https://doi.org/10.29015/cerem.198

Słowa kluczowe:

, ubezpieczenie, szkoda, szkodowość, prognozowanie

Abstrakt

Artykuł ma na celu zbadanie, czy w zakresie ogólnie dostępnych i oficjalnie publikowanych danych dotyczących liczby szkód mających miejsce na polskim rynku ubezpieczeń można mówić o zjawiskach pozwalających na modelowanie ekonometryczne i w konsekwencji prognozowanie tej liczby.

            Poniższy artykuł ma być punktem wyjścia do dalszych analiz rynku ubezpieczeń, a w pierwszej kolejności szkodowości na nim występującej. Badania takie mogą okazać się przydatne w analizach ryzyka rynkowego przeprowadzanego przez brokerów ubezpieczeniowych.

            Analiza empiryczna dotyczy zmiennych reprezentujących szkody działu drugiego ubezpieczeń oraz szkody z ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów lądowych.

            Na podstawie szeregów czasowych o częstotliwości kwartalnej z okresu od pierwszego kwartału 2004 do drugiego kwartału 2014 roku udało się oszacować modele dobrze opisujące liczbę szkód majątkowych występujących na polskim rynku ubezpieczeń oraz wyznaczyć na ich podstawie prognozy.

            Najlepszym z prognostycznego punktu widzenia modelem liczby szkód z działu II ubezpieczeń okazał się II+ zawierający trend oraz opóźnienia zmiennej objaśnianej i zmiennej objaśniającej. W zakresie szkód z ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów lądowych był to natomiast sezonowo-trendowy model OC.

Bibliografia

Aczel A. D. (2000), Statystyka w zarządzaniu, Warszawa, Wydawnictwo Naukowe PWN.

Cieślak M. (2001), Prognozowanie gospodarcze, Warszawa, Wydawnictwo Naukowe PWN.

Monkiewicz J. (2000), Podstawy Ubezpieczeń, tom I: Mechanizmy i funkcje, Warszawa, Wydawnictwo Poltext.

KNF. Opracowania. Rynek ubezpieczeń, http://www.knf.gov.pl/opracowania/rynek_ubezpieczen/Dane_o_rynku/Dane_kwartalne/dane_kw.html [19.09.2014].

Kufel T. (2011), Ekonometria. Rozwiązywanie problemów z wykorzystywaniem programu GRETL, Warszawa, Wydawnictwo Naukowe PWN.

Osińska M. (2007), Ekonometria współczesna, TNOiK „Dom Organizatora”, Toruń.

Sangowski T. (2001), Ubezpieczenia gospodarcze, Warszawa, Wydawnictwo Poltext.

Ustawa z 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej. Dz. U. 2003, Nr 124, poz. 1151 z późn. zm.

Welfe A. (2003), Ekonometria, Warszawa, PWE.

Pobrania