Unia walutowa a ryzyko walutowe

Autor

  • Agnieszka Bukietyńska Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu
  • Mariusz Czekała Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu

DOI:

https://doi.org/10.29015/cerem.190

Słowa kluczowe:

Forex, opcje, opcje put, opcje call, swap, ryzyko walutowe

Abstrakt

W artykule rozpatrzono problem wstąpienia Polski do strefy euro, rozważając ściśle dotyczące tego zagadnienia ryzyko walutowe. Podjęto próbę oszacowania kosztów związanych z eliminacją ryzyka kursowego. Badania zostały przeprowadzone na danych od stycznia 2012 do sierpnia 2014 roku.

Bibliografia

Bukietyńska A.,Czekała M., Hetmańczuk A. (2014), Ryzyko walutowe a członkostwo Polski w strefie euro, referat wygłoszony na konferencji „Innowacje finansowe”, Gdańsk.

Czekała M., Szpara A., Metody zabezpieczeń pozycji walutowych – model Garmana- Kohlhagena, „Zeszyty Naukowe WSB” 2 (34), s. 87–102.

Czekała M. (2010), Kontrakty opcyjne w praktyce, „Zeszyty Naukowe PWSZ w Nysie”, Nysa.

Kaźmierczak A. (2013), Dylematy integracji Polski ze strefą euro, [w:] Wprowadzenie euro w Polsce – za i przeciw, Warszawa, Wydawnictwo Sejmowe.

Marchewka‑Bartkowiak K. (2013), Korzyści i koszty wejścia Polski do strefy euro w świetle integracji długu i budżetu UGW, [w:] Wprowadzenie euro w Polsce – za i przeciw, Warszawa, Wydawnictwo Sejmowe.

Nowak-Far A. (2013), Zasadnicze instytucjonalne i prawne wymiary przystąpienia Polski do strefy euro [w:] Wprowadzenie euro w Polsce – za i przeciw, Warszawa, Wydawnictwo Sejmowe.

Tchorek G., Czaja J. (2013), Doświadczenia integracji rynków finansowych w strefie euro. Implikacje dla Polski, Warszawa, Wydawnictwo Sejmowe.

Pobrania