Analiza przestrzennego zróżnicowania oferty edukacyjnej w powiatach województwa dolnośląskiego na tle sytuacji demograficznej – wybrane elementy

Autor

  • Anna Błaczkowska Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu

DOI:

https://doi.org/10.29015/cerem.189

Słowa kluczowe:

wskaźnik rozmieszczenia Florence’a, wskaźnik koncentracji Lorenza, dostępność szkół, sytuacja demograficzna

Abstrakt

Celem pracy było wykorzystanie wybranych metod ekonometrii przestrzennej do oceny stopnia dostępności szkół ponadgimnazjalnych. W pracy przedstawiono zmiany tej dostępności w latach 2006–2013 w powiatach Dolnego Śląska. Pogarszającą się sytuację dostępności szkół ponadgimnazjalnych przeanalizowano na tle spadającej liczby młodzieży w wieku 16–19 lat. W tym celu przeanalizowano wskaźniki natężenia liczby szkół w stosunku do 1000 osób w wieku 16–19 lat oraz wskazano, które powiaty dolnośląskie zagrożone są zbyt dużym spadkiem liczby tej młodzieży. W celu scharakteryzowania rozmieszczenia i koncentracji szkół ponadgimnazjalnych na Dolnym Śląsku w odniesieniu do sytuacji demograficznej, wyznaczono wskaźniki rozmieszczenia Florence’a i koncentracji Lorenza. Zaproponowana analiza może być wskazówką dla władz oświatowych, pomocną przy podejmowaniu właściwych decyzji w zakresie reformowanego systemu szkolnictwa.

Bibliografia

Goldberg I. i in. (2004), Perspektywy gospodarki opartej o wiedzę w Polsce; raport Banku Światowego, KBN, http://kbn.icm.edu.pl/wyniki_raportu_banku_swiatowego.html#streszczenie [dostęp 28.11.2014].

Kostrubiec B. (1972), Analiza zjawisk koncentracji w sieci osadniczej. Problemy metodyczne; „Prace Geograficzne” Nr 93, Wrocław-Warszawa-Kraków-Gdańsk, PAN, Zakład Narodowy Im. Ossolińskich.

Mruk H. (red.) (2003), Analiza rynku, Warszawa, Wydawnictwo PWE.

Swianiewicz P. i in. (2005)., Diagnoza systemu finansowania i realizowania zadań oświatowych na obszarach wiejskich, http://old.zgwrp.org.pl/6kongres/doc/raport_oswiatowy.pdf [dostęp 28.11.2014].

Zeliaś A. (red.) (1991), Ekonometria przestrzenna, Warszawa, PWE.

Zeliaś A. (2000), Metody statystyczne, Warszawa, PWE.

Pobrania