Polska droga do Unii Europejskiej

Autor

  • Barbara Kalinowska Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu

DOI:

https://doi.org/10.29015/cerem.104

Słowa kluczowe:

integracja, Unia Europejska, fundusze europejskie, granice, migracje

Abstrakt

Integracja europejska jest formą integracji międzynarodowej i regionalnej, procesem zachodzącym na płaszczyźnie gospodarczej i politycznej. Przez cały powojenny okres usiłowano w Polsce zdyskredytować zarówno koncepcję, jak i sposób funkcjonowania zachodnioeuropejskiej integracji gospodarczej wykazując, że w polityce integracyjnej rozwiniętych krajów kapitalistycznych od początku najważniejszą rolę odgrywały względy natury ogólnopolitycznej a nie ekonomicznej. Dopiero pod koniec lat 80-tych zmiany społeczno polityczne, które dokonały się w Polsce umożliwiły powstanie niekomunistycznego rządu, a jednym z jego priorytetów stało się zacieśnienie współpracy z EWG. Po 6 latach od rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Obecnie Polska jest największym beneficjentem funduszy europejskich, które umożliwiły unowocześnienie polskiej gospodarki i wzrostu poziomu zamożności społeczeństwa.

Bibliografia

Bożyk P., Grabska W., Łytko M. (1972), Integracja a współpraca gospodarcza w Europie, Wydawnictwo MON, Warszawa.

Bożyk P. (red.) (1977), Handel międzynarodowy, Wydawnictwo Uczelniane SGPiS, Warszawa.

Głuch W. (red) (2003), Unia Europejska Słownik Encyklopedyczny, Wydawnictwo Europa, Wrocław.

Grabowski T., Nowak Z. (red.) (1969), Integracja ekonomiczna Europy Zachodniej i jej aspekty polityczno-militarne, Instytut Zachodni, Poznań.

Grabowski T., Stankiewicz W. (1969), Integracja w kapitalizmie, Wydawnictwo MON, Warszawa.

Guzek M. (1986), Reformy typu rynkowego w krajach socjalistycznych a stosunki wschód – zachód, w: Uwarunkowania rozwoju współpracy gospodarczej krajów socjalistycznych z krajami o odmiennych systemach, red. Klo-nowska U, Müller M., Warszawa.

Haber A. (1968), Doktryna integracyjna NRF, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław.

Kamecki Z., Sołdaczuk J., Sierpiński W. (1964), Międzynarodowe stosunki ekonomiczne, PWE, Warszawa

Marszałek A., Syriusz-Wolski J. (red.) (1984), Międzynarodowa Integracja Gospodarcza krajów EWG i RWPG a procesy globalizacji stosunków międzynarodowych. Podobieństwa i różnice, Uniwersytet Łódzki, Łódź.

Migracje zagraniczne ludności. Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2011 (2013 ), Główny Urząd Statystyczny, Warszawa.

Misiak W. (1995), Europa regionalna procesy autonomizacji i integracji, Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, Wrocław.

Nadzieje i obawy związane z integracją. Komunikat z badań BS/110/2003, oprac. Beata Rogulska, CBOS, Warszawa.

Nowak Z. (1963), Integracja ekonomiczna i polityczna Europy Zachodniej, wzajemne powiązania i zależności, „Przegląd Zachodni”, nr 4, Poznań.

Nowak Z. (1965), Koncepcja ekonomicznej integracji Europy Zachodniej, „Przegląd Zachodni”, nr 5-6, Poznań.

Ogólnoeuropejska współpraca gospodarcza na tle procesów integracyjnych w Europie (1971) (Dyskusja naukowa w PISM) na prawach rękopisu, wypowiedzi Grabskiej W. , Kwileckiego A., Przelaskowskiego W.

Opinie o integracji Polski z Unią Europejską po wejściu w życie Układu Stowarzyszeniowego. Komunikat z badań BS/75/63/94, oprac. Starzyński P. (1994), CBOS, Warszawa.

Opinie o negocjacjach Polski z Unią Europejską i poparcie dla integracji. Komunikat z badań BS/66/66/98, oprac. Rogulska B. (1998), CBOS, Warszawa.

Procesy integracji ekonomicznej we współczesnym kapitalizmie (1972), Materiały IV Międzynarodowej Szkoły dla Ekonomistów, „Przegląd Zachodni”, nr 3.

Sołdaczuk J. (1963), Integracja gospodarcza we współczesnym kapitalizmie, PWE, Warszawa.

Sołdaczuk J. (1986), Tendencje i perspektywy rozwoju stosunków ekonomicznych wschód-zachód w świetle doświadczeń ostatniego dziesięciolecia, w: Uwarunkowania rozwoju współpracy gospodarczej krajów socjalistycznych z krajami o odmiennych systemach, red. Klonowska U, Müller M, Warszawa.

Werner A. (2002), Cudze chwalicie swego nie znacie, „Polska w Europie”, nr 2.

Werner A. (1972), Europejskie Wspólnoty. Szkice o integracji Europy Zachodniej, Książka i Wiedza, Warszawa.

lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Komunikat z badań nr 52/2014, oprac. Rogulska B. (2014), CBOS, Warszawa.

Pobrania

Numer

Dział

Artykuły